Érzelmek a kisgyermek életében

2017.04.25

Korunk rohanó világában előfordulhat velünk, hogy bizonyos dolgokon átsiklunk. Nem érdektelenségből, hanem talán fáradtság, sietség kapcsán.

Gyermekeink fejlődésének kikerülhetetlen állomása, az érzelmek megismerése.

Azok az érzelmi megnyilvánulások, melyek organikus-szomatikus szükségletekkel kapcsolatosak, mint pl. éhség, szomjúság, különböző élethelyzetek átélése, emóciók.

Azok a megélések, amelyek a fejlődés során érzelmi viszonyulás mentén jönnek létre, érzelmeknek nevezzük. Ezek kapcsolatosak az emberek egymás közt kialakult viszonyaira, vagyis interperszonális viszonyokban alakulnak ki.

Más környezeti hatás éri a gyermeket a különböző fejlődési szakaszokban.

Ahogy tágul a világ, úgy egyre több dologgal lesz kapcsolatban az emberekhez való tapasztalása, élménye, cselekedete.

Az átélések gyarapítják az érzelmi megismeréseket.

Ezek az élmények szubjektív megélések, melyek alakítják, befolyásolják a magatartást, a cselekedeteket.


Ezek szolgálják, lendítik az ember jó, vagy kevésbé jó működését.

Az érzelmek alakulása befolyásolja a gyermek fejlődését.

A hangulataink, érzéseink, mindennapi életünk része. Ha jól, vagy helytelenül működik gyermekünk, akkor a legfontosabb lépés, hogy megvizsgáljuk milyen érzelmi állapotban is van éppen.

Fontos, hogy megtanulja kifejezni, azt amit érez, mert csak így tudja megmagyarázni azokat a cselekedeteket amiket éppen tesz.

A felhőtlen, kiegyensúlyozott gyerek, aki képes az érzelmeiről beszélni, könnyebb helyzetben van.

Kicsit nagyobb teher van azon a gyermeken aki, dühös, mérges , haragos és ráadásul nem is tud ezekről az érzésekről beszélni.

Az érzelmi megnyilvánulások minta alapján is rögzülnek a fejlődő személyiségben. A tanult viselkedés, magatartás helyzet, segítő, vagy károsító is lehet.

Így hát akkor teszünk helyesen, ha megmutatjuk, mintát szolgálunk, akár jó, akár kevésbé jó is az. Viszont fontos, hogy a minta kapcsán a gyermeknek legyen lehetősége reagálni arra, ami neki kedvező, kellemes, vagy fájdalmas.


Ezt megtapasztalva, megtanulva, képes lesz az érzelmek hatására olyan kontrollt kialakítani magában, amivel jól képes működni, de legalábbis a cselekedeteit jobban irányítani.

A mindennapi beszélgetés a megélt élethelyzetekről, akármilyen korról is van szó, elengedhetetlen ahhoz, hogy nyugodt, kiegyensúlyozott napokat éljenek meg a csemetéink.

A hibák felismerése, a belátás a jobbra, így sokkal könnyebb , gördülékenyebb lehet.

Sokkal többet tanítunk azzal, akik vagyunk, mint azzal amit mondunk. Legyünk olyanok, amilyenekké szeretnénk, hogy a gyermekeink váljanak. 

© 2017 Timár Gézáné Zita Szakpszichológus - Lélekszita 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el